MilanWinners

World Independent Cinema Awards 2018 Winners – Milan | Berlin | Tenerife

*Please note – Winning Laurels will appear on this page within 10 days.

Best Unproduced Scipts

Perry
RJ Watson

The Elopement of Giovannina
Frederick Rendina

The Puzzle People
Maria Lennon

1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)
Guido Maria Giordan

Filmmaker Awards

Best Animation or Animated Sequence
The Hitman’s Way
Gianni Orfeo & Richard Mucelli

Scientific & Educational Award
One Girl
Rosa Russo & Debra Wooton

Best Original Screenplay of a Short Film
The Bulgarian School
Jovan Boseovski

Best Costume
Le Grand Central
Jasemin Ho & Alex

Best Editing of a Short Documentary
Rewakened
Alberto Hernandez

Best Editing of a Feature Documentary
Ballad of a Righteous Merchant
Herbert Golder & Ahmed Khawaja & Dan Carman

Best Cinematography in a Short Documentary
Hip Hop to Opera
Michael Volpe

Best Cinematography in a Feature Documentary
Uncle Jessie White: Portrait of a Blues Man in Detroit
Anna-Marie Hudak

Best Director of a Foreign Language Documentary
Actors of His Life
Triquenot Maxime

Best Foreign Language Documentary
Flying on the Wings of Time – Chapter Three – “Buenos Aires and a Million Memories”
Teresa Mular

Best Director of a Short Documentary
Hip Hop to Opera
Michael Volpe

Best Short Documentary
Rewakened
Alberto Hernandez & Chuck Coleman

Best Director of a Feature Documentary
Traces of the Brush – The Heart print of Fu Shen
Eros Zhao

Best Feature Documentary
Johnny Do Brasil
Jean-Louis Uzan

Best Hair Make-Up & Body Design
Aphrodite in Ancona
Milana Marchegiani

Best Original Score
Tomislav’s Diary
Chang-Hsien Yu

Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
Roza’s Cat
Asli Tokman

Best Original Screenplay of a Foreign Language Feature Film
Million Loves in Me
Tiong Wooi LIM & John Y & Jeremy Tan

Best Editing of a Foreign Language Feature Film
Dai 2 Keibitai – The Second Security Unit
Yuji Kakizaki & Yasutake Torii

Best Cinematography in a Foreign Language Film
Snow Fall
Ma Yanqing & Chai Yuekui

Best Director of a Short Foreign Language Film
The Mountain Above Us
Samuel Carvalhe

Best Short Foreign Language Film
Sisters
Youdai Uenishi

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Lend a Hand
Marta Pellegrino

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
The Usuke Boys
Isao Hashizume

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
Silent Winter
Xiwen Xu

Best Lead Actor Foreign Language Film
Grandma All Good
Kokoro Terada

Best Director of a Foreign Language Feature Film
Grandma All Good
Jacky Woo

Best Foreign Language Feature Film
The Usuke Boys
Yuji Kakizaki

Best Sound Design
Deadzone
Andrew Koehler

Best Visual Effect or Design
Influencia
José Luis Pérez de Castro

Best Editing of a Short Film
The Blurry World of Marcello Casagrande
Marco Gozzo

Best Cinematography in a Short Film
Mojave
Ihmic Micah El

Best Comedy
Original Sin
Jean Lee

Best Supporting Actress in a Short
American Barbarian
Karen Fort

Best Supporting Actor in a Short
Unorganized Crime
John Pankow

Best Lead Actress in a Short Film
Don’t Get Mad, … ‘
Sabrina Culver

Best Lead Actor in a Short Film
Sleigh My Name
Will Turner Roden

Best Director of a Short Film
American Barbarian
Paul L. Carr

Best Short Film
Mouth Water
Lawrence Fancelli & Aurelio Colucci

Best Story
The Search
Monochan R

Jury Award
The 6th Amendment
Michael Bowes & Joan Quinn Eastman & David E. Ornston & Matthew Rhodes & David
E. Ornston & Matthew Rhodes

Best Music in Film
The Island of Doctor Moron
Chris Dockrill, Island Grunt and The New Olympia Theatre Company

Talented New Filmmaker
Catherine
Sarah Roy

Best Original Screenplay of a Feature Film
Two Ways
Anurin Nwunembom

Best Editing of a Feature Film
Halfway to Hell
Chris Simoes

Best Cinematography in a Feature Film
The Lullaby
Justus de Jager

Best Feature Film
The Radicalization of Jeff Boyd
Uwe Schwarzer

Best Supporting Actress
Nawal the Jewel
Shweta Menon

Best Supporting Actor
Drawing Home
Rutger Hauer

Best Lead Actress
Nawal The Jewel
Reem Kaden

Best Lead Actor
Halfway to Hell
Rusty Smith

Best Director
The Island of Doctor Moron
Chris Dockrill

Best Film
Nawal the Jewel
Renjilal Damodaran