London

London IFF 2020 Winners

Best Unproduced Scripts:

Life’s A Bitch and Then You Die
Antonia Woodward

Veiled Fences
Daniel Dominguez

Reign of Blood
Peter Mellado

Searching For Michael
David Earle

Film Awards:

Best Comedy
Our Scripted Life

Best Cinematography in a Short Film
If We Had Tomorrow

Best Editing of a Short Film
Oxford Through the Lens

Best Original Screenplay of a Short Film
Wee King of Nowhere

Best Supporting Actress in a Short Film
She is Mine
Mary Helen Schmid

Best Supporting Actor in a Short Film
Theatre Lovers
Dirk Baumgarter

Best Lead Actress in a Short Film
Circus Sam
Ellery Sprayberry

Best Lead Actor in a Short Film
Dress Rehearsal
Michael Boston

Best Director of a Short Film
Ghost Town
Christopher Halligan

Best Short Film
Circus Sam

Scientific & Educational Award
Wave

Best Sound Design
The Tell-Tale Heart – A Musicabre

Best Editing of a Documentary
Buffalo Hunt

Best Director of a Short Documentary
Aspire to the Sky
Dilip Kharti

Best Short Documentary
A Story of Courage

Best Cinematography in a Documentary
Kinosaki Days

Best Director of a Foreign Language Documentary
Madagasikara
Cam Cowan

Best Foreign Language Documentary
Donde Vas Tù…

Best Director of a Feature Documentary
Buried in Burma
Mark Mannucci

Best Feature Documentary
Le Champion

Art & Education Award
Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Best Visual Effects
Citylife 2

Best Short Under 5 Minutes
Thank You Learners

Best Animation or Animated Sequence
Massacre

Best Hair Make-Up & Body Design
A Temperance Tale

Best Originally Recorded Song
The Promise Under the Cherry Tree

Historic Education Award
Decade of Dominance: The Warriors

Jury Award
Fragrance

Best Costume
Duality Dream

Best Original Score
Aaedon

Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
Chatroom

Best Director of a Short Foreign Language Film
Refutation
Ben Cheung

Best Short Foreign Language Film
Hollow Pond

Best Editing of a Foreign Language Film
Fish for the Hostage

Best Cinematography in a Foreign Language Film
The Peasant of the Danube

Best Original Screenplay of a Foreign Language Feature Film
Lover Comrade

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Scent of my Daughter
Yilsen Ozdemir

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
I, Father
Besim Ajeti
Ekrem Sopi

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
I, Father
Makfire Miftari

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
Kanemasa
Youdai Uenishi

Best Director of a Foreign Language Feature Film
An Expat’s Tale
Pluton Vasi

Best Foreign Language Feature Film
Kanemasa

Best Set Design
Summer Long

Best Story
Eerie Fairly Tales

Talented New Filmmaker
Whale Done

Best Cinematography in a Feature Film
Adventure Harbor

Best Editing of a Feature Film
The Other Side of the Lake

Best Feature Film
Making A Deal With the Devil

Best Original Screenplay of a Feature Film
I Wrote This For You

Best Supporting Actress
Emerald Run
Marialisa Caruso

Best Supporting Actor
The Way Forward
Yury Tsykun

Best Lead Actress
Our Scripted Life
Abby Wathen

Best Lead Actor
The Last Big Save
Frank D’Angelo

Best Director
I Wrote This For You
Jason Zavaleta

Best Film
Emerald Run