Milan IFF 2021 Winners

08/02/2021 By Film Fest Webteam

Congratulations of all nominees in the 2021 Milan International Filmmaker Festival Awards.

You can find all winning laurels by clicking this link (Dropbox link)

 

Best Film
The Subject

Best Director
Used and Borrowed Time
Sophia Romma

Best Lead Actor
The Subject
Jason Biggs

Best Lead Actress
When I, I Love You
Sarah Ahmed

Best Supporting Actor
Flesh Is Heir To
Richard Brundage

Best Supporting Actress
Used and Borrowed Time
Maureen O’Connor

Best Feature Film
The Last Big Save

Best Visual Effects
“Somnambular Tremors” Horror Film Short

Best Animation
Master Moley By Royal Invitation

Historical Education Award
America’s Last Little Italy: The Hill

Art & Education Award
I Brought You HURRAY!!!

Science & Education Award
Sitar and the Ganges River

Best Costume
Million Loves in Me

Best Hair, Makeup & Body Design
Duality Dream

Best Music Video
Highland Home

Best Original Score
COLOR

Best Sound Design
The South Wind

Jury Award
Talk For Life : English as an Additional Language

Talented New Director
The Lost Love

Best Short Under 5 Minutes
The Elevator of Life

Best Editing of a Short Film
The Keeper

Best Cinematography in a Short Film
A Tale of Three Trees

Best Supporting Actress in a Short Film
We Stand With You
Amber Wegner

Best Supporting Actor in a Short Film
Circus Sam
Kyle Card

Best Lead Actress in a Short Film
Tamar Rising
Alexandra Tebano

Best Lead Actor in a Short Film
The Keeper
Bob Celli

Best Director of a Short Film
Circus Sam
Rayner Wang

Best Cinematography in a Documentary
Opeka

Best Director of a Foreign Language Documentary
Jean-Marc Brignot and the Things of Sado
Francoise Desbois

Best Foreign Language Documentary
Opeka

Best Director of a Short Documentary
Mind Exchange Music Presents: Layne Marie Williams The Adventure of Ms. Glitch Live Film Score
Donny Walker

Best Set Design
The Legend of the White Ibex

Best Short Film
Winfield Historical Times…And Other Oddities

Best Original Screenplay of a Short Film
Innocent Goodbye

Best Editing of a Documentary
Dubliner

Best Feature Documentary
Stromboli -As Long As the Heart Beats

Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
Xiu Ying

Best Editing of a Foreign Language Film
Genericamente

Best Cinematography in a Foreign Language Film
Stari Grad (Old Town)

Best Short Documentary
A Story of Courage

Best Director of a Feature Documentary
WAVE
Gabriel Fernandez

Best Director of a Short Foreign Language Film
Lost Innocence
Xiao Yu Hong

Best Short Foreign Language Film
The Unknown Mother

Best Original Screenplay of a Feature Foreign Language Film
Million Loves in Me

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Scrivere Un Amore (Write A Love)
Gloria D’Osvaldo

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
Bumping Bliss
Peter Kurtov

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
The Stars My Destination
Riho Yoshioka

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
The Legend of the White Ibex
Marco Capodieci

Best Director of a Foreign Language Feature Film
Twiceborn
Hiroshi Akabane

Best Foreign Language Feature Film
Left of Chopin

Best Original Screenplay of a Feature Film
Making a Deal With the Devil

Best Editing of a Feature Film
Aaedon

Best Cinematography in a Feature Film
Flesh is Heir To
Nicola Raggi

Best Unproduced Scripts

Six Bullets at Sundown
Paul Grammatico

Unison Kismet : The Twin Samaritan
Francesco Pio Capussela

Protector of the Emerald City
Kevin J. Howard