London

London IFF 2019 Winners

London IFF 2019 Winners

Best Unproduced Scripts

The Lost Opera
Rachel Thomas-Medwid

Perry
RJ Watson

Crossed Blood Lines
Jennifer Phillips

Filmmaker Awards

Best Animation or Animated Sequence
Scepter

Scientific & Educational Award
Life Through a Lens

Best Costume
John Tregenoweth – His Mark

Best Editing of a Short Documentary
The True North Project

Best Editing of a Feature Documentary
This Is Nicholas: Living With Autism Spectrum Disorder

Best Cinematography in a Documentary
Singfest: The Literacy of Music

Best Director of a Foreign Language Documentary
Sleepers in Venice

Best Foreign Language Documentary
Madagasikara

Best Director of a Short Documentary
Mom, the First and Last Moment of my Life

Best Short Documentary
The Making of Gary Allen’s Vishnu Hare Hare (Director’s Cut)

Best Director of a Feature Documentary
Fit Generation

Best Feature Documentary
Miniature Wargaming: The Movie

Best Hair Make-Up & Body Design
Quarter

Best Original Score
Traces of the Brush – the Heart Print of Fu Shen

Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
Path of Dreams

Best Original Screenplay of a Foreign Language Feature Film
Silent Winter

Best Editing of a Foreign Language Film
CenterLine

Best Cinematography in a Foreign Language Film
Hunters Cry

Best Director of a Short Foreign Language Film
Another World

Best Short Foreign Language Film
Hinoirinokaze – Wind of Sunset

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
The Drifting Post
Miki Kamioka

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
The Usuke Boys
Isao Hashizume

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
Another World
Chloe Van Doorslaer

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
Call Sign “Banderas”
Oleg Shulga

Best Director of a Foreign Language Feature Film
2

Best Foreign Language Feature Film
The Usuke Boys

Best Sound Design
Liquid Voices – The Story of Mathilda Segalescu

Best Visual Effects or Design
Catrachos & Kings

Best Editing of a Short Film
Blind as Love

Best Cinematography in a Short Film
The Funeral

Best Original Screenplay of a Short Film
A Precious Life

Best Comedy
Jackpot

Best Supporting Actress in a Short Film
Hide and Seek
Liana Rossignoli

Best Supporting Actor in a Short Film
Bozonova
Christopher Judge

Best Lead Actress in a Short Film
Sleigh My Name
Katie Ann Dolling

Best Lead Actor in a Short Film
It’s A Mess
Vincent D’Onofrio

Best Director of a Short Film
Sleigh My Name

Best Short Film
A Precious Life

Best Story
Tin Holiday

Best Original Screenplay of a Feature Film
Unpredictable Journey

Best Editing of a Feature Film
Bunch of Grapes

Best Cinematography in a Feature Film
The Radicalization of Jeff Boyd

Best Feature Film
Solo!

Best Supporting Actress
Double Riddle, What Color Do You See?
Anastassia Krainik

Best Supporting Actor
A Prayer for the Damned
James Henderson

Best Lead Actress
Double Riddle, What Color Do You See?
Martina Karra

Best Lead Actor
Degenerates
Callum Crawford

Best Director
Full Circle

Best Film
Nawal The Jewel